Zasady sporządzania świadectwa (zwanego także Certyfikatem) charakterystyki energetycznej określa Ustawa (Dz.U. 2014 poz. 1200 U S T AWA z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków). 

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia.

Świadectwo charakterystyki energetycznej może stracić swoją ważność przed upływem terminu 10 lat w sytuacji, gdy w wyniku przeprowadzonych robót budowlano-instalacyjnych charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku uległa zmianie.

Programy dopłat do budynków pasywnych i niskoenergetycznych realizowane są przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska a także przez samorząd.

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na budowę domu pasywnego mogą ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejDofinansowanie dla budowy budynku pasywnego, dla którego określono zapotrzebowanie na tzw. energię pierwotną na poziomie 15 kWh/(m2*rok) wynosi 50 000,00 zł brutto. Aby uzyskać dofinansowanie NFOŚiGW należy przygotować odpowiednią dokumentację, a następnie krok po kroku przejść przez odpowiednie postępowanie. Dotacja ma formę częściowej spłaty kredytu bankowego zaciągniętego na inwestycję. Wypłacana jest ona na konto kredytowe po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek

Cena certyfikatu: dla lokalu 350zł netto, dla budynku od 450zł netto, w zależności od kubatury i skomplikowania (do ustalenia telefonicznie 539 973 957)

Więcej informacji:

https://www.pasywny-budynek.pl

        2